Universal Pipette Tips
Disposable pipette tips designed to fit single and multichannel pipettes from most manufacturers; offer acceptable performance compared to pipette specific tips and can be used with a variety of pipette models.
Single-use universal pipette tips are designed for compatibility with most mechanical and electronic single and multichannel pipettors.
Universal pipette tips are available in a range of types, sizes, colors, styles, and packaging configurations and may be designed for specific purposes or tasks.
- Capacity or volume based on the pipettor size
- Filters to reduce contamination and cross-contamination
- Color
- Sterility or autoclavability
- Tip style: beveled, tapered, wide bore, round, flat, or gel-loading
- Length: short or extended
- Purity: metal-free or DNase-, RNase-, ATP-, Bioburden-, PCR inhibitor-, endotoxin-, or pyrogen-free for genomic and biologic applications
- Surface treatments to reduce retention
- Packaging options to help facilitate re-stocking or eliminate waste
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (9)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (8)
- (36)
- (5)
- (36)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (4)
- (8)
- (8)
- (3)
- (7)
- (148)
- (1)
- (26)
- (179)
- (4)
- (6)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (30)
- (1)
- (65)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (152)
- (1)
- (2)
- (19)
- (36)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (56)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (191)
- (7)
- (16)
- (2)
- (70)
- (6)
- (1)
- (5)
- (7)
- (5)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (37)
- (5)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (746)
- (4)
- (807)
- (7)
- (80)
- (533)
- (2)
- (186)
- (8)
- (4)
- (16)
- (24)
- (1)
- (7)
- (3)
- (411)
- (7)
- (4)
- (28)
- (1)
- (21)
- (2)
- (8)
- (1)
- (130)
- (32)
- (25)
- (42)
- (180)
- (27)
- (218)
- (36)
- (11)
- (27)
- (15)
- (636)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (174)
- (1)
- (6)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (142)
- (1)
- (1)
- (29)
- (3)
- (67)
- (212)
- (5)
- (166)
- (103)
- (8)
- (33)
- (39)
- (11)
- (2)
- (213)
- (8)
- (1)
- (10)
- (10)
- (111)
- (3)
- (1)
- (17)
- (25)
- (27)
- (4)
- (97)
- (1)
- (3)
- (11)
- (281)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (251)
- (33)
- (6)
- (6)
Filtered Search Results
BRANDTECH™ BRAND™ BIO-CERT™ Pipet Tips, 5 to 300 μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from high purity, oleamide- and diHEMDA-free polypropylene. BIO-CERT™ Pipet Tips, 5 to 300μL are sterile and free of biological contaminants, DNA-, RNase-, ATP- and endotoxin-free. Thin-walled for high translucency.
| Clean Claims | DNase, RNase, ATP, and Endotoxin Free |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Length (English) | 2.08 in. |
| Volume (Metric) | 5 to 300 μL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For reverse pipetting, plate washing and working with multichannel pipettes, high translucency, easy ejection and low waste |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 50, 100, 300μL |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Bio-Cert |
BRANDTECH™ BRAND™ Pipette Tips, 50 to 1000 μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for high-quality micro-pipettes and suitable for various applications. BRAND™ 50 to 1000 μL pipette tips ensure precise and efficient pipetting. Tips are cleanroom-produced, free from contaminants, and environmentally friendly.
| Clean Claims | DNase, RNase, ATP, and Endotoxin Free |
|---|---|
| Tip Style | Universal |
| Length (Metric) | 7 cm |
| Volume (Metric) | 50 to 1000 μL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For routine laboratory and research pipetting |
| Graduations | 250, 500, 1000 μL |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ BRAND™ Pipet Tips, 5 to 300 μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for high-quality micro-pipettes and suitable for various applications. BRAND™ 5 to 300 μL pipette tips ensure precise and efficient pipetting. Tips are cleanroom-produced, free from contaminants, and environmentally friendly.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Clean Claims | DNase, RNase, ATP, and Endotoxin Free |
| Color | Colorless |
| Length (English) | 2.08 in. |
| Volume (Metric) | 5 to 300 μL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Eppendorf™ epT.I.P.S.™ Singles - Pipette Tips
Eppendorf epT.I.P.S.™ Singles high-precision pipette tips offer unparalleled precision in 'Biopur™' and 'Sterile' grades, featuring individually wrapped tips for maximum sterility, ideal for sensitive and critical lab applications where contamination control is paramount.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Extended Length,Finely Tapered,Universal |
| Format | Individually Wrapped |
| For Use With (Equipment) | Air-Cushion System |
| Product Type | Pipette Tips |
| Color | Colorless |
| Packaging | Individually Packed |
| Graduated | Yes |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Eppendorf™ ep Dualfilter T.I.P.S.™ SealMax™ Racks - Self-Sealing Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eppendorf ep Dualfilter T.I.P.S.™ SealMax Racks provide advanced self-sealing pipette tips in 'PCR clean and Sterile' grade, featuring unique two-phase filters for unparalleled protection against contamination in sensitive lab applications.
| Color | Colorless |
|---|---|
| Quantity | 960 Tips |
| Filtered | Filtered |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Includes | 10 Racks x 96 Tips |
| Clean Claims | PCR Clean and Sterile |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Air-Cushion System |
| Product Type | Self-sealing Pipette Tips |
| Packaging | 960 Tips (10 Racks x 96 Tips) |
| Features | PCR Clean |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Product Line | ep DualFilter T.I.P.S |
Sartorius Optifit Tips, Refills
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure perfect fitting and leak-tight sealing on Sartorius pipettes. Sartorius Optifit Tips, Refills promote maximum pipetting accuracy and reproducibility. Tips are manufactured in an ISO 8 certified cleanroom environment and are available in sterile and non-sterile versions in a variety of volumes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Filtered | Non-filtered |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001, ISO 13485 |
| Product Line | Optifit |
Gilson™ PIPETMANTM EXPERTTM Sterilized Filter Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMANTM EXPERTTM Sterilized Filter Pipette Tips features graduations at varying volumes allowing for quick-checks when aspirating samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Clear |
| Filtered | Filtered |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Sterile |
| Clean Claims | RNase free, DNase free, Human DNA free, Endotoxins free, PCR Inhibitors free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Pipette Tips |
| Packaging | Racked |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Pipetman EXPERT |
Gilson™ PIPETMANTM TOWERPACKTM Refill System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Differentiates tip models with color-coded racks and indicates the compatible Gilson pipet models. GilsonTM PIPETMANTM TOWERPACKTM Refill System is available in autoclavable and sterilized versions.
| Tip Style | Standard |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Tower Pack™ Pipet Refill System |
| Color | Clear |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
|---|---|
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | ZipTip |
Basix™ Gel-Loading Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Basix™ pipette tip portfolio consists of the most commonly used tip volumes and packaging options in todays laboratory.
| Format | Rack |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | Basix |
Basix™ Empty Racks with Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Basix™ pipette tip portfolio consists of the most commonly used tip volumes and packaging options in todays laboratory.
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Gel-Loading Tips, 0.1μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An ideal choice for accurately and easily loading wells in gel electrophoresis
| Clean Claims | DNase, RNase Free |
|---|---|
| Tip Style | Gel Loading,Round |
| Length (Metric) | 5.7cm |
| Color | Natural |
| Length (English) | 2.25 in. |
| Volume (Metric) | 0.1 μL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For DNA sequencing or loading electrophoresis gels |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Standardization Pipet Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium virgin polypropylene resin and advanced molding methods produce a superior, high-quality pipet tip.
| Tip Style | Universal |
|---|---|
| Length (Metric) | 7.9cm |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Length (English) | 3.13 in. |
| Volume (Metric) | 500 to 1300 μL |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ SureOne™ Beveled Pipette Tips, Universal Fit, Without Graduations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit beveled pipet tips
| Clean Claims | DNase, RNase, and DNA Free |
|---|---|
| Tip Style | Beveled |
| Format | Bulk |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Graduated | No |
| Filtered | Non-filtered |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureOne |